sobota, 11 czerwca 2011

Jodi Picoult – „Jesień cudów”

 



Wydawnictwo: PRÓSZYŃSKI I S-KA

Warszawa 2007

Tytuł oryginału: Keeping Faith

Przekład: Alina Siewior-Kuś

 

Mariah przyłapuje męża z inną kobietą i wpada w depresję, a jej córka Faith - świadek zdarzenia – zaczyna zwierzać się wyimaginowanej przyjaciółce. Początkowo Mariah lekceważy te rozmowy, jednak kiedy Faith dokonuje kolejnych cudownych uzdrowień, a na jej dłoniach pojawiają się stygmaty, zadaje sobie pytanie, czy córce istotnie nie objawia się Bóg. Wieść rozchodzi się błyskawicznie – Mariah i Faith wbrew własnej woli stają się bohaterkami medialnego cyrku. Rozwój sytuacji nieuchronnie prowadzi do destabilizacji rodziny dręczonej przez media, lekarzy oraz posiadaczy jedynych słusznych prawd.

Jesień cudów Jodi Picoult to porywająca opowieść o wierze, rodzinie i kruchości relacji międzyludzkich w obliczu osobistych i społecznych wstrząsów. Powieść rozpoczyna się od szokującego odkrycia przez Mariah niewierności jej męża, co pogrąża ją w głębokiej depresji. To wydarzenie wyznacza scenę dla fascynującej narracji, która zagłębia się w złożoność macierzyństwa, siłę wiary i nieustanną kontrolę mediów.

Córka Mariah, Faith, staje się kluczową postacią, ukazującą niewinność dzieciństwa splecioną z niezwykłymi doświadczeniami. Jej zwierzanie się wyimaginowanemu przyjacielowi początkowo wydaje się typowym zachowaniem charakterystycznym dla dzieciństwa, ale gdy Faith dokonuje cudownych uzdrowień i doświadcza stygmatów, historia nabiera głębszego duchowego wydźwięku. Picoult po mistrzowsku balansuje między sceptycyzmem a wiarą, zachęcając czytelników do zastanowienia się, czy te wydarzenia są boskimi interwencjami, czy tylko zbiegami okoliczności ukształtowanymi przez dziecięcą wyobraźnię.

W miarę rozwoju akcji Mariah i Faith niespodziewanie znajdują się w centrum medialnego szaleństwa. Picoult żywo ilustruje wpływ publicznej kontroli na ich życie, zręcznie portretując, jak ingerencja żądnych sensacji mediów może zniekształcić rzeczywistość i zdestabilizować więzi rodzinne. Walka rodziny z zewnętrznymi naciskami lekarzy i fanatyków roszczących sobie prawo do moralnego autorytetu dodaje kolejną warstwę konfliktu, gdy zmagają się z własnymi przekonaniami i interpretacjami narzuconymi im przez społeczeństwo.

Pisarstwo Picoult jest zarówno empatyczne, jak i prowokujące do myślenia, a także oddaje surowe emocje towarzyszące zdradzie i poszukiwaniu odkupienia. Autorka zapewnia zniuansowany portret każdej postaci, zapewniając, że ich motywacje i zmagania są wiarygodne i głęboko ludzkie. Tematy miłości, wiary i potrzeby akceptacji rozbrzmiewają na wszystkich stronach, zmuszając czytelnika do refleksji nad naturą wiary i ludzką kondycją.

Jesień cudów to nie tylko opowieść o cudownych zdarzeniach; to medytacja na temat skrzyżowania wiary i wątpliwości, znaczenia cudów we współczesnym życiu oraz wrodzonego pragnienia więzi i zrozumienia. Narracja Picoult zmusza nas do kwestionowania naszych własnych przekonań i społecznych konstruktów, które często akceptujemy bez analizy.

Podsumowując, Jodi Picoult stworzyła przejmującą opowieść, która pozostanie w pamięci na długo po przeczytaniu ostatniej strony. Jesień cudów to pięknie napisana opowieść o odporności, złożoności macierzyństwa i poszukiwaniu sensu w chaotycznym świecie. To świadectwo zdolności ludzkiego ducha do przetrwania i znalezienia nadziei nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Gorąco polecam każdemu, kto szuka zmuszającej do myślenia i emocjonalnie rezonującej lektury.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz