Edmund Tudor
jest stosunkowo nieznaną postacią w annałach historii, ale jako ojciec króla
Anglii, Henryka VII, jest patriarchą dynastii królów i królowych Tudorów. Był
także przyrodnim bratem króla. Miał dobrą reputację w Walii, zanim zmarł
zaskakującą śmiercią w wieku zaledwie dwudziestu sześciu lat. Był kolejną
ofiarą Wojen Róż.
Edmund urodził się około 1430 roku. Czasami nazywany jest Edmundem z Hadham, ponieważ urodził się w pałacu Much Hadham, domu jego rodziców, Owena Tudora i Katarzyny Walezjuszki. Katarzyna była francuską księżniczką, która poślubiła króla Anglii, Henryka V Lancastera, i urodziła Henryka VI, co uczyniło Edmunda i jego brata, Jaspera, przyrodnimi braćmi króla. Po śmierci króla Henryka V Katarzyna rzekomo poślubiła Owena Tudora, który pracował w jej gospodarstwie domowym. Nie ma żadnego pisemnego dowodu na ich małżeństwo, ale Edmund i jego rodzeństwo – jeszcze za życia – zostali uznani za prawowitych potomków.
Wizerunek Edmunda Tudora odlany z mosiądzu, znajdujący się na jego grobowcu w katedrze św. Dawida w Pembrokeshire w Walii. Hrabia Richmond stoi na jednym z chartów Beaufortów. |
Kiedy Edmund miał siedem lat, zmarła jego matka. Później tego samego lata Edmund i Jasper zostali oddani pod opiekę Katarzyny de la Pole, opatki Barking i siostry księcia Norfolk. Niewiele wiadomo o ich wczesnym życiu, ale niewątpliwie byli dobrze traktowani podczas pobytu w opactwie, który trwał około pięciu lat. Opatka przywiozła ich na dwór, gdy osiągnęli wiek młodzieńczy, aby zwrócić na nich uwagę króla i najprawdopodobniej w celu uzyskania funduszy, ponieważ nie zapewniano żadnych środków na ich utrzymanie.
23 listopada 1452 roku król Henryk nobilitował Edmunda i Jaspera na wysokiej rangi hrabiów. Edmund został hrabią Richmond, a Jasper otrzymał tytuł hrabiego Pembroke. Edmund otrzymał, jako część posiadłości Richmond, dwory Frampton, Boston i Wykes, wsie Gayton, Mumby, Skirbeck i Kirton, dwór i lordostwo Swaffham w Norfolk oraz niektóre ziemie w Cambridgeshire. Bracia zostali pasowani na rycerzy w Tower 5 stycznia 1453 roku, a następnego dnia otrzymali szlachectwo.
W marcu tego samego roku zostali uznani przez parlament za prawowitych braci króla, urodzonych z tej samej matki. Obaj zostali mianowani członkami Tajnej Rady Królewskiej. W tym samym czasie księżna wdowa Somerset, Małgorzata Beauchamp, została wezwana do Windsoru wraz ze swoją dziesięcioletnią córką Małgorzatą Beaufort, która była jedną z najbogatszych dziedziczek w Anglii i potomkinią (nieślubną) Jana z Gandawy, księcia Lancaster, po jego trzeciej żonie Katarzynie Swynford. To pokrewieństwo sprawiło, że była również potomkinią samego króla Edwarda III Plantageneta (Jan z Gandawy był jego synem). Król dał jej sto marek na zakup ubrań na czas wizyty.
Opactwo Barking. Piętnastowieczna brama z dzwonem, którego używano w momencie wybuchu pożaru. Widok od strony wschodniej. |
Małgorzata Beaufort była podopieczną Williama de la Pole, księcia Suffolk, który wydał ją za mąż za swojego syna, Jana. Niemniej, oboje byli zbyt młodzi, by skonsumować małżeństwo i Małgorzata pozostała z matką. Suffolk został zamordowany w 1450 roku, a opieka nad Małgorzatą wróciła do Korony. Potencjał Małgorzaty jako spadkobierczyni nie wzbudzał większego zainteresowania aż do 1453 roku, kiedy to król przyznał opiekę nad nią Edmundowi i Jasperowi.
W tym czasie król Henryk nie miał dziecka, które mogłoby odziedziczyć tron. Prawdopodobnie rozważał mianowanie Edmunda swoim spadkobiercą i będąc zmotywowanym królewską krwią i imponującym dziedzictwem Małgorzaty. Postanowił ich zatem zeswatać. Wkrótce po tym, jak zdecydowano się na ten związek, ujawniono, że królowa Henryka, Małgorzata Andegaweńska, jest w ciąży; urodziła syna w październiku 1453 roku. Tuż przed narodzinami syna król Henryk zapadł na ostrą chorobę psychiczną i nie był w stanie rządzić.
Ze względu na chorobę króla, bracia musieli znaleźć swoje miejsce w politycznym zamieszaniu lat pięćdziesiątych XIV wieku, spowodowanym konfliktem między domami Lancasterów i Yorków. Początkowo poparli kandydaturę Ryszarda, księcia Yorku, na protektora królestwa podczas niedyspozycji Henryka. Edmund otrzymał od parlamentu nadanie posiadłości oraz lordostwa Kendal i Weresdale.
Kiedy król odzyskał zdrowie psychiczne, bracia znaleźli się w trudnej sytuacji. Początkowo Jasper próbował pośredniczyć w kompromisie, ale pod koniec 1455 roku ogłosili swoją zdecydowaną lojalność wobec króla. 1 listopada Edmund poślubił Małgorzatę Beaufort w zamku Bletsoe, gdzie się urodziła. Edmund i Małgorzata, wraz z księciem Yorku i innymi współspadkobiercami, złożyli petycję do króla w sprawie posiadłości Collingham i Bardsley oraz prawa do kościoła w Middleton, które były częścią posiadłości hrabiego Kentu.
W tym czasie w południowej Walii panował nieporządek z powodu braku silnego przywództwa rządowego. Król Henryk wyznaczył Edmunda na swojego głównego przedstawiciela w południowej Walii, a ten opuścił dwór i udał się na zachód. Rząd podejmował wysiłki w celu ściągnięcia długów na tym obszarze od 1452 roku. Jeden z pierwszych sporów, jakie napotkał Edmund, dotyczył Gruffydda ap Nicholasa i jego rodziny. Edmund starał się ograniczyć jego nadużywanie władzy i wpływów, ale Nicholas początkowo ignorował wszelkie próby. Latem 1456 roku w regionie zapanował stan wojny.
Edmund zabrał ze sobą Małgorzatę do Walii. Była drobnej postury i zbyt młoda, by skonsumować małżeństwo. Ale kiedy średniowieczny mężczyzna poślubiał dziedziczkę, otrzymywał dożywotni udział w jej posiadłościach, gdy spłodził dziecko. To zmotywowało Edmunda do kontynuowania stosunków seksualnych z Małgorzatą, ku oburzeniu jemu współczesnych. Było oczywiste, że Edmund przedkładał nabycie majątku nad zdrowie i dobre samopoczucie swojej żony. Małgorzata zaszła w ciążę na początku 1456 roku, gdy mieszkali w zamku Caldicot w walijskiej marchii.
Zamek Pembroke - miejsce urodzenia króla Henryka VII Tudora |
Po tym jak Małgorzata zaszła w ciążę, Edmund powrócił do południowej Walii, aby ustanowić osobistą władzę. Nicholas nie był zadowolony z jego wizyty. Wraz z synami przejął kontrolę nad zamkami Carreg Cennen, Carmarthen, Aberystwyth i Kidwelly. Edmund ostatecznie odzyskał kontrolę nad Carmarthen w sierpniu 1456 roku, wraz z innymi zamkami. Po tym wydarzeniu Nicholas i jego synowie ostatecznie uznali Edmunda za władcę tego obszaru. Od tego momentu rodzina Nicholasa pozostała lojalna wobec braci Tudorów. Królowa Małgorzata ułaskawiła rodzinę w październiku tego samego roku.
Król Henryk miał kolejny atak szaleństwa, a Ryszard, książę Yorku, został protektorem po raz drugi. Kiedy Henryk odzyskał zmysły, York stracił protektorat, stawiając Edmunda w niebezpiecznej sytuacji. Jego sukces i autorytet wywołały wrogość wśród znamienitych zwolenników Yorka w południowej Walii. W kwietniu 1456 roku zwolennicy Yorka w Marchii Walijskiej, sir William Herbert i sir Walter Devereux, zebrali armię liczącą dwa tysiące żołnierzy, aby przywrócić kontrolę Yorka na tym obszarze, w tym odzyskać zamki, których Edmund był konstablem. Na początku doszło do potyczek w Herefordshire, a następnie armia udała się na zachód do Walii. Zaatakowali zamek Carmarthen i 10 sierpnia wzięli Edmunda do niewoli. Następnie ruszyli do Glamorgan i Llandaff, a ostatecznie zdobyli zamek Aberystwyth.
Edmund został uwolniony niedługo po pojmaniu i zmarł 3 listopada. Jako przyczynę śmierci podano dżumę. Ponieważ jednak jego śmierć była tak nagła i zaskakująca w tak młodym wieku, istnieje możliwość, że zmarł w wyniku przemocy lub złego traktowania w więzieniu. Mógł również odnieść rany w walce z ludźmi księcia Yorku. Małgorzata była w ciąży, samotna i zszokowana śmiercią męża.
Grób Edmunda Tudora w katedrze św. Dawida w Pembrokeshire w Walii. |
Dochód z majątku Edmunda wyceniono na 600 funtów, a wszystkie jego posiadłości powróciły do Korony. Małgorzata otrzymała bardzo hojny dochód w wysokości 200 funtów w kwietniu 1457 roku. Jasper opuścił dwór po śmierci brata i powrócił do Walii. Stworzył bazę dla swojego hrabstwa i zebrał poparcie dla rodu Lancasterów. Wziął Małgorzatę pod swoją opiekę w zamku Pembroke, a jej syn Henryk Tudor, przyszły król Anglii Henryk VII, urodził się tam 28 stycznia 1457 roku.
Pierwotnie Edmunda pochowano w kościele franciszkanów w Carmarthen. Niemniej, jego szczątki zostały przeniesione do katedry św. Dawida podczas likwidacji klasztorów w 1536 roku. Na jego grobie znajduje się mosiężna akwaforta przedstawiająca młodego mężczyznę w zbroi, która została zamówiona przez króla Henryka VII. Epitafium na jego grobie głosi:
„Pod
tym marmurowym kamieniem spoczywają kości tego najszlachetniejszego pana
Edmonda, hrabiego Richmond, ojca i brata królów, który odszedł z tego świata w
roku naszego Pana Boga MCCCCLVI trzeciego dnia miesiąca listopada: nad którego
duszą Wszechmogący Jezu zmiłuj się.”
Bibliografia:
- Bayani D.: Jasper Tudor: Godfather of the Tudor Dynasty, MadeGlobal Publishing, Lúcar (Almeria) 2015.
- Cunningham S.: Henry VII, Routledge, Abingdon-on-Thames 2007.
- Griffiths R. A., Thomas R. S.: The Making of the Tudor Dynasty, The History Press, Cheltenham 2011.
- Meyer G. J.: The Tudors: The Complete Story of England’s Most Notorious Dynasty, Bantam, New York 2011.
Prawa autorskie © Agnieszka Różycka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz