wtorek, 1 listopada 2011

Dano ci życie, które jest tylko opowieścią...




LITERAT LISTOPADA 2011



MAREK HŁASKO


Dano ci życie, które jest tylko opowieścią.
Ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz i czy umrzesz pełen dni.

Marek Hłasko, „Sowa, córka piekarza”





Kalendarium życia Pisarza

1934

Marek Jakub Hłasko urodził się w Warszawie 14 stycznia jako jedyny syn Macieja i Marii z domu Rusinek.



1939

W dniu 13 września umiera ojciec pisarza.

1939-1944

Marek Hłasko przebywa w Warszawie.

1944-1946

Pisarz wraz z matką mieszka kolejno w Mszczonowie, Częstochowie, Chorzowie i Białymstoku. Wrażenia z tułaczki spisuje w pamiętniku prowadzonym od 1945 roku.

1946-1948

Marek Hłasko mieszka we Wrocławiu, a w 1948 roku kończy szkołę podstawową.

1948-1949

Pisarz mieszka w Warszawie, gdzie podejmuje naukę między innymi w Państwowym Liceum Technik Teatralnych.

1950

Marek Hłasko wraca do Wrocławia. Kończy kurs samochodowy. Pracuje jako pomocnik kierowcy (między innymi w Pagedzie w Bystrzycy Kłodzkiej).

1951

Pisarz wraca do Warszawy. Pracuje jako kierowca. Powstają jego pierwsze utwory: „Baza Sokołowska” oraz pierwsza wersja „Sonaty marymonckiej” („Wilk”).

1952

Marek Hłasko pracuje w Metrobudowie w charakterze starszego referenta zaopatrzenia transportu, zaś w Spółdzielni WSS (Warszawska Spółdzielnia Spożywców) jako kierowca. W tym czasie jest również korespondentem terenowym „Trybuny Ludu”.

1953

Marek Hłasko pracuje w Przedsiębiorstwie Transportowym MHD jako referent zaopatrzenia. Poznaje Igora Newerlego, dzięki któremu otrzymuje trzymiesięczne stypendium ZLP (Związek Literatów Polskich). Przerywa pracę zawodową.

1954

Marek Hłasko uczestniczy w Zjeździe Młodych Pisarzy w Oborach. W „Almanachu młodych” ukazuje się „Baza Sokołowska”. W prasie (między innymi w „Nowej Kulturze”, „Przeglądzie Kulturalnym”) również ukazują się jego utwory. Współpracuje z Władysławem Broniewskim przy wyborze wierszy dla „Iskier”

1955

Marek Hłasko obejmuje dział prozy w „Po Prostu”, gdzie zamieszcza swe artykuły publicystyczne. W prasie ukazują się opowiadania, które złożyły się później na „Pierwszy krok w chmurach”. Rozpoczyna pracę nad „Cmentarzami”. Opowiadanie „Robotnicy” otrzymuje specjalną Nagrodę Pracy na konkursie literackim V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie.

1956

Marek Hłasko zostaje członkiem Związku Literatów Polskich. Ukazuje się tom opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”. W prasie ukazują się kolejne opowiadania. Radio nadaje słuchowisko według opowiadania „Pętla”.

1957

Marek Hłasko opuszcza redakcję „Po Prostu”. Wchodzi w skład komitetu redakcyjnego planowanego pisma „Europa”. Ukazuje się drugie wydanie „Pierwszego kroku w chmurach”, a w czasopismach nowe opowiadania i fragmenty powieści. Pisarz podejmuje współpracę z filmem (współautor dialogów w „Skarbie kapitana Martensa”, współautor scenariusza „Końca nocy”). Nasilają się polemiki prasowe wokół jego twórczości.

1958

Marek Hłasko otrzymuje Nagrodę Literacką Wydawców. Ukazuje się trzecie wydanie „Pierwszego kroku w chmurach”. Pisarz jest współautorem scenariuszy filmów „Pętla” i „Ósmy dzień tygodnia”. Wyjeżdża do Paryża, potem przebywa w Szwajcarii, Włoszech, Berlinie Zachodnim. Starania o przedłużenie paszportu nie odnoszą skutków. W prasie polskiej nasilają się ataki na Hłaskę. „Kultura” (Paryż) i „Wiadomości” (Londyn) przyznają Pisarzowi swe doroczne nagrody za „Cmentarze”, które ukazały się w Paryżu.

1959

Marek Hłasko wyjeżdża do Izraela. Współpracuje z czasopismem „Maariw”, w którym drukuje między innymi „Bezwarunkową kapitulację” i „Hotel z niekrępującym wejściem”.

1961

Pisarz wraca do Europy. W Londynie bierze ślub z Sonią Ziemann. Ukazuje się opowiadanie „Powiedz im, kim byłem”

1962-1965

Pisarz przebywa w wielu krajach, między innymi we Francji, RFN, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Izraelu.

1962

 Ukazują się opowiadania: „Miesiąc Matki Bożej”, „Szukając gwiazd” i „Brudne czyny”.

1963

Ukazują się „Opowiadania”.

1964

Ukazuje się tom „Wszyscy byli odwróceni” oraz „Brudne czyny”

1965

Pisarz rozstaje się z żoną. Ukazuje się opowiadanie „Drugie życie psa”

1966

Marek Hłasko wyjeżdża do USA. Ukazują się: „Nawrócony w Jaffie”, „Opowiem wam o Esther”, „Piękni dwudziestoletni”.

1967

Pisarz przebywa w Kalifornii, głównie w Los Angeles. Ukazują się „Listy z Ameryki”

1968

Pisarz zdobywa licencję pilota. Ukazuje się „Sowa, córka piekarza” (Polska Fundacja Kulturalna, Londyn). Powstaje powieść pod tytułem „The Riceburners” (tytuł polski: „Palcie ryż każdego dnia”).

1969

Rozwód z Sonią Ziemann. Pisarz wraca do Europy. Podpisuje kontrakt na film w Izraelu. 14 czerwca Marek Hłasko umiera w Weisbaden (RFN). Pisarz najprawdopodobniej zmarł w wyniku przedawkowania leków.

1975

Matka Marka Hłaski sprowadza zwłoki syna do kraju. Grób Pisarza znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

1976

W Warszawie ukazują się „Opowiadania”. Tom zawiera utwory z „Pierwszego kroku w chmurach” oraz niektóre opowiadania drukowane w prasie polskiej w latach 1954-1957.




Opracowano na podstawie: B. Rudnicki, Marek Hłasko, Wyd. PIW, Warszawa 1983.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz