Motto bloga

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.”
Kornel Makuszyński

wtorek, 12 maja 2015

Marcin Brzostowski – „Wirujący sztylet hiszpańskiej kusicielki” & „Mroczna tajemnica sgt. Adeli White”
Wydawnictwo: E-BOOKOWO
Będzin 2015
E-BOOK
Każdy, kto czytał minipowieść pod tytułem Zemsta kobiet, ten wie, że głównym bohaterem tej krótkiej historii autorstwa Marcina Brzostowskiego jest jedyny w swoim rodzaju inspektor Franco Fog. Jego zadaniem jest podjąć się rozwiązania zagadki kryminalnej dotyczącej zniknięcia kilku osób. Tak więc Franco Fog musi poruszać się po świecie, gdzie rządzą naprawdę podejrzane typy i upadłe kobiety. Dodatkowo nasz inspektor będzie musiał stawić czoło żądnym zemsty feministkom, które wcale nie są dla niego łatwym do pokonania wrogiem.

Dlaczego wspominam o inspektorze znanym z Zemsty kobiet? Ponieważ Franco Fog powraca, a robi to jako bohater dwóch krótkich opowiadań, które w formie e-booków, Marcin Brzostowski wydał całkiem niedawno. Jak widać, jedno z nich nosi tytuł Wirujący sztylet hiszpańskiej kusicielki, w którym nasz inspektor pewnego dnia otrzymuje list od przedsiębiorcy budowlanego, który jakiś czas wcześniej został uznany za zmarłego. Czyżby taka depesza zza grobu? Minęło kilka lat odkąd Franco Fog zajmował się sprawą rzeczonego przedsiębiorcy i już wtedy pojawiły się w tej kwestii pewnie niejasności. Tym razem inspektor ma okazję rozwiązać zagadkę do samego końca, lecz skutecznie uniemożliwia mu to piękna gorąca Hiszpanka, której domeną jest perfekcyjne władanie nożem. Jakby tego było mało, w grę wchodzą jeszcze czary. Jaką zatem rolę w sprawie odgrywa ta piękna kobieta? Dlaczego akurat teraz pojawiła się w życiu inspektora? Czy ktoś ją na niego nasłał, aby zapobiec wyjściu na jaw prawdy?

Wydawnictwo: E-BOOKOWO
Będzin 2015
E-BOOK
W przypadku kolejnego opowiadania zatytułowanego Mroczna tajemnica sgt. Adeli White czytelnik ma okazję przyjrzeć się wyborom Miss Policji. Wszystkie kandydatki – w tym także szczerbata sztangistka będąca przedstawicielką województwa podkarpackiego (dlaczego akurat podkarpackiego?) – przygotowują się do udziału w konkursie. W pewnym momencie okazuje się, że w niewyjaśnionych okolicznościach gdzieś przepadła główna nagroda, którą miał być okazały pierścionek wysadzany brylantem. Tak więc w całą sprawę w końcu angażuje się inspektor Franco Fog. Musi on bowiem w sposób bardzo delikatny i szybki odnaleźć winowajcę lub winowajczynię stojących za zniknięciem nagrody. Do rozpoczęcia konkursu pozostało naprawdę niewiele czasu, więc trzeba działać błyskawicznie. Czy inspektorowi uda się odnaleźć złodzieja? Dlaczego pierścionek zaginął? Czy kryją się za tym jakieś poważniejsze sprawy, aniżeli tylko zwykła kradzież? Czy Franco Fog będzie w stanie zrehabilitować się za swoje dość aroganckie zachowanie, którego dopuścił się kilka dni wcześniej?

Marcin Brzostowski znany jest przede wszystkim z tego, że swoją twórczość nakierowuje na tematy społeczne, a jego książki wydawane w formie e-booków zawsze niosą ze sobą jakieś przesłanie i sprawiają, że czytelnik zmuszony jest do refleksji nad poruszaną kwestią. Do tej pory miałam okazję przeczytać debiutancką powieść Autora pod tytułem Pozytywnie nieobliczalni oraz historię bardzo rezolutnej bomby o imieniu Silly, którą można spotkać w e-booku Słodka bomba Silly wydanym również w języku angielskim. Tym razem Autor proponuje nam coś zupełnie innego. Nie ma tutaj moralizatorstwa ani refleksyjnych wynurzeń. Obydwa opowiadania dostarczają czytelnikowi rozrywki, czym wywołują uśmiech na twarzy. Nie brak komicznych sytuacji oraz inteligentnych uwag samego inspektora. Obydwa teksty czyta się szybko. To swoiste poprawiacze humoru. Historie opisane w opowiadaniach mają charakter kryminalny, lecz są to kryminały, które możemy w pewnym stopniu potraktować z przymrużeniem oka.

Moim zdaniem Wirujący sztylet hiszpańskiej kusicielki i Mroczna tajemnica sgt. Adeli White to opowiadania, po które powinni sięgnąć przede wszystkim czytelnicy, którzy nie boją się spotkania z e-bookami, a także ci, którzy pragną poprawić sobie humor.


Opowiadania przeczytałam dzięki uprzejmości Autora. Dziękuję!


Te i inne e-booki Autora do pobrania na stronie internetowej Wydawnictwa [klik]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.