Motto bloga

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.”
Kornel Makuszyński

sobota, 6 grudnia 2014

Minette Walters – “The Dark Room”Wydawnictwo: PAN BOOKS
Londyn 1995

Minette Walters to brytyjska pisarka, o której mówi się, że spod jej pióra wychodzą doskonałe kryminały i thrillery. W Polsce Autorka znana jest przede wszystkim z takich powieści, jak Zły dotyk, Echo, Wędzidło sekutnicy, Rzeźbiarka czy Lodownia. The Dark Room to książka, która swoją premierę miała prawie dwadzieścia lat temu, jednak nie doczekała się jak dotąd polskiego wydania. Fabuła powieści zawiera w sobie ogromny ładunek psychologiczny. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to thriller/dramat psychologiczny, który trzyma w napięciu już od pierwszej strony, natomiast czytelnik wraz z główną bohaterką próbuje dojść prawdy, która w końcu okaże się niezwykle zaskakująca.

O czym zatem traktuje ta książka? Generalnie o tak zwanej amnezji wstecznej, która polega na utracie pamięci w odniesieniu do wydarzeń, których dana osoba była świadkiem tuż przed urazem, a które wywołały u niej amnezję. To właśnie na tę przypadłość cierpi główna bohaterka The Dark Room – Jane Kingsley, zwana po prostu Jinx. Kobieta jest nie tylko znanym fotografem działu mody, ale przede wszystkim córką milionera i to głównie ten fakt czyni z niej sławną osobę. Wydaje się, że pochodzenie i status społeczny jest dla niej przekleństwem. Kiedy była małą dziewczynką, straciła matkę. Po jakimś czasie ojciec ponownie się ożenił, lecz Jane raczej nie pokochała swojej macochy. Z nową żoną Adam Kingsley spłodził jeszcze dwóch synów. Relacji pomiędzy przyrodnim rodzeństwem a Jinx również nie można zaliczyć do udanych.

Pewnego letniego dnia 1994 roku trzydziestoczteroletnia Jane budzi się w klinice psychiatrycznej i tak naprawdę nie ma pojęcia, co się z nią dzieje. Niczego nie pamięta. Ci, którzy mają z nią kontakt twierdzą, że próbowała popełnić samobójstwo, a jej roztrzaskany samochód został znaleziony na lotnisku, które od dawna nie było używane. Nie wiadomo, w jaki sposób Jane udało się wydostać z samochodu. Oczywiście policja ma swoje przypuszczenia. Natomiast Jane nie wie nic. I skąd ten alkohol? Przecież ona w ogóle nie pije!

Po jakimś czasie zostają odnalezione zmasakrowane zwłoki narzeczonego Jane i jej przyjaciółki. Okazuje się, że Leo Wallander tuż przed wypadkiem Jane, zerwał z nią zaręczyny, oświadczając, że żeni się z Meg Harris – wieloletnią przyjaciółką Jinx. Dlaczego tak się stało? Czy to rozwścieczona i upokorzona Jane dokonała tak brutalnej zbrodni, a potem faktycznie próbowała popełnić samobójstwo? Niestety, Jinx nie pamięta niczego, co działo się dwa tygodnie przed tymi tragicznymi wydarzeniami. Niemniej, nie rozumie, dlaczego w jej głowie wciąż tłucze się jedna myśl: Meg była zwykłą dziwką! O co tutaj chodzi? Może Jane tylko udaje amnezję, aby uniknąć kary za podwójne morderstwo? W dodatku policja odkrywa też inne wydarzenia, które miały miejsce w życiu panny Kingsley wiele lat wcześniej. Czy wtedy również zamordowała, tylko jakimś szczęśliwym trafem udało jej się wykręcić od poniesienia kary? Kim tak naprawdę jest Jane Kingsley? Kim są jej bliscy? Czy za ogromne pieniądze rzeczywiście można wszystko kupić? Nawet uniewinnienie?

W powrocie do zdrowia i wyjaśnieniu całej sprawy będzie pomagał Jane doktor Alan Protheroe, który zarazem jest dyrektorem kliniki. Czy zatem uda mu się dotrzeć do świadomości Jane na tyle, aby ta w końcu przypomniała sobie, co stało się w dniach poprzedzających tragiczne wydarzenia? A może to, co obydwoje przypadkiem odkryją już na zawsze odmieni ich życie? Jak zachowa się Jinx w obliczu rzeczywistości, którą wyparła z pamięci? Czy lekarzowi również grozi niebezpieczeństwo z powodu zgłębiania psychiki swojej pacjentki i odkrywania coraz to nowych informacji?

W 1999 roku na podstawie powieści
powstał miniserial w reżyserii 
Grahama Theakstona.
W rolach głównych występują: 
Dervla Kirwan & James Wilby.
The Dark Room to naprawdę doskonała powieść z dreszczykiem. Nie wiem, skąd to się bierze, ale praktycznie zawsze, kiedy czytam książkę, która nie ukazała się w polskim tłumaczeniu, okazuje się, że powieść jest rewelacyjna. Za każdym razem żałuję, że nikt w naszym kraju nie zauważył tejże książki i nie zakupił do niej praw, aby również polscy czytelnicy mogli cieszyć się tą lekturą. No cóż, tych książek jest tak dużo, że faktycznie nie sposób wszystkich zauważyć. Ale z drugiej strony Minette Walters nie jest przecież w naszym kraju anonimowa, więc wciąż istnieje szansa na to, że być może kiedyś The Dark Room pojawi się również w polskim przekładzie. Póki co pozostaje czytać jedynie w oryginale.

Pomimo że powieść nie należy do najkrótszych, czyta się ją bardzo szybko. The Dark Room to pierwsza książka autorstwa Minette Walters, jaką przeczytałam. Zauważyłam, że Autorka doskonale łączy w niej kwestię morderstwa z klimatem, który je otacza. Atmosfera jest naprawdę mroczna, zaś główna bohaterka w pewnej chwili zmuszona jest do przekroczenia granicy strachu związanego zarówno ze zdradą, jak i makabrycznym morderstwem. Wszystkie zbrodnie, które łączą się w mniejszym lub większym stopniu z osobą Jane Kingsley mają jeden wspólny mianownik. Tylko czy tenże mianownik naprawdę będzie w stanie naprowadzić śledczych na trop prawdziwego mordercy?

Aby wyeliminować szereg podejrzeń, które wiszą nad głową Jinx, kobieta musi podejmować wiele działań, by móc udowodnić ostatecznie swoją niewinność. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że akcja powieści skupiona jest tylko i wyłącznie na głównej bohaterce, lecz tak naprawdę jest wręcz odwrotnie. W toku śledztwa policja dociera też do innych osób, które zdaniem śledczych mogą w znacznym stopniu pomóc w odnalezieniu sprawcy. Tak więc każdy może być winny, nie tylko Jane. Podczas lektury czytelnik ma wrażenie, jak gdyby ta obfitość postaci płynęła z prądem historii opowiadanej przez Minette Walters. Fakt ten stawia kunszt pisarski Autorki na naprawdę wysokim poziomie. W ten sposób przyciąga czytelnika i z rozdziału na rozdział tworzy aurę niepewności.

The Dark Room to doskonała powieść nie tylko pod względem konstrukcji fabuły, ale także pod względem autentyczności. Dlaczego? Otóż po raz pierwszy spotkałam się z książką, w której zostały umieszczone ekscerpty z gazet dotyczące poszczególnych wydarzeń pojawiających się w powieści. I tak oto mamy wycinek z Wessex Post, Daily Telegraph czy The Times. Oczywiście każdy z tych artykułów opatrzony jest stosowną datą, aby czytelnik odniósł wrażenie, że w tym konkretnym dniu dana gazeta faktycznie relacjonowała powieściowe zdarzenia mające miejsce w 1994 roku. Pamiętajmy jednak, że cała historia jest fikcją literacką.

Powieść The Dark Room tak bardzo mnie zafascynowała, że postanowiłam sięgnąć też po inne książki Minette Walters. I tak oto na mojej półce znalazły się już takie pozycje, jak Fox Evil i The Echo. Oczywiście obydwie w oryginale, niemniej pocieszeniem dla polskich czytelników jest fakt, że Echo można przeczytać także w polskiej wersji językowej.


2 komentarze:

  1. Wydaje mi się. że widziałam właśnie ekranizację tego filmu. Jcestem bardzo ciekawa wersi książkowej, Dziękuję za polecenie tytułu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja nie miałam pojęcia o ekranizacji, bo TV oglądam bardzo rzadko. Nie wiem też czy nasza telewizja wyświetlała kiedykolwiek ten serial, ale wierzę Ci na słowo. :-) Natomiast książka jest super, jak dla mnie. Nie wiem, czy takie samo wrażenie byłoby, gdym czytała w polskim przekładzie. Jednak czytanie w oryginale jest zupełnie inne, bo nie ma ingerencji tłumacza, który czasami może coś popsuć w odbiorze powieści. ;-)

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.