Motto bloga

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.”
Kornel Makuszyński

piątek, 17 maja 2013

Witajcie moi Drodzy!Jak to mówią: Co się odwlecze, to nie uciecze. W moim przypadku przysłowie to znalazło swoje zastosowanie po dość długim czasie. Nad przenosinami Krainy Czytania zastanawiałam się od bardzo dawna. Praktycznie już po zamieszczeniu kilku pierwszych wpisów na platformie Blox, ta myśl zaczęła krążyć w mojej głowie. Niemniej byłam wtedy bardzo niedoświadczoną blogerką i podstawy blogowania, jakie zapewnia Blox na tamten czas zupełnie mi wystarczały. Tak więc w końcu przestałam rozważać opcję przeprowadzki. I tak mijał dzień za dniem. Na blogu pojawiały się coraz to nowe wpisy, a ja z każdym dniem poznawałam innych blogerów. Moje recenzje były wówczas dość ułomne. Prawdę powiedziawszy nie miałam pojęcia, jak powinnam się do tego zabrać, żeby przyciągnąć uwagę czytelników. Ale przecież praktyka czyni mistrza, więc stopniowo zaczęłam rozbudowywać swoje blogowe notki. Z każdym dniem udoskonalałam je coraz bardziej, aż w końcu spostrzegłam, że platforma, na której bloguję skutecznie mnie ogranicza. Były takie wpisy, które musiałam dzielić na części, ponieważ w całości nie mogły zostać publikowane. Ta kwestia dotyczyła przede wszystkim Literackich podróży Weroniki i cyklu o Józefie Ignacym Kraszewskim. Musiałam też informować pisarzy, z którymi przeprowadzałam wywiady o tychże ograniczeniach. Autorzy nie mogli rozpisywać się zbyt szeroko, bo wówczas wywiad zostałby pocięty na kawałki. Tak dłużej być nie mogło.

I tak oto coraz częściej zaczęłam spoglądać w kierunku platformy Blogspot, ponieważ wydawało mi się, że stoi ona na wysokim poziomie, posiada szereg przydatnych funkcji i przede wszystkim nie nakłada blogerowi ograniczeń. Co pewien czas obserwowałam też, że coraz więcej blogujących osób rezygnuje z Bloxa, a przenosi się właśnie tutaj, na Blogspot. Jeśli o mnie chodzi, wciąż nie umiałam podjąć ostatecznej decyzji. I tak zeszło dwadzieścia pięć miesięcy zanim jednym pociągnięciem założyłam nową Krainę Czytania. Kiedy w zeszłym miesiącu świętowałam drugie urodziny bloga, nie sądziłam, że za kilka tygodni będę zamieszczać swoje opinie o książkach już w innym miejscu.

Cieszę się, że zdecydowałam się na ten krok i przeniosłam Krainę Czytania. Lecz musicie wiedzieć, że nie jest to zupełnie nowy blog. Owszem, jego tytuł jest nieznacznie zmieniony, ale to wciąż ta sama Kraina Czytania, którą odwiedzaliście przez ostatnie dwa lata. Niniejszy blog jest konsytuacją tego, nad czym pracowałam w poprzednim miejscu. Tak więc swoje blogowe urodziny nadal będę obchodzić 13 kwietnia. Na chwilę obecną nie mam zamiaru niczego zmieniać w kwestii pisania recenzji. Zapewne będą pojawiać się tutaj rozmaite artykuły dotyczące literatury, będą też wywiady z pisarzami, może od czasu do czasu pochwalę się własną twórczością, ale nadal będzie to ten sam blog. Postanowiłam jednak nie wystawiać już ocen przeczytanym książkom. Myślę, że swoją opinię o danej pozycji będę wyrażać na tyle jasno, że każdy czytelnik wyciągnie z niej własny wniosek. Z doświadczenia wiem, że takie "cyferkowe" ocenianie nie jest sprawiedliwe, a przynajmniej w moim odczuciu. Przez te dwa lata bardzo często musiałam zmagać się z dylematem, czy ocenić książkę na "4", a może na "5"? Nie chcę już przez to przechodzić.

Niestety nie udało mi się skopiować wszystkich wpisów, żeby móc Krainę Czytania z Bloxa zupełnie zlikwidować. Zamieściłam tam dokładnie 344 notki i bardzo szybko okazało się, że ręczne przenoszenie poszczególnych wpisów – nawet z uwzględnieniem wstecznej daty – jest po prostu niemożliwe w tak krótkim czasie, a nie chciałam zniknąć z blogosfery na zbyt długo. Tak więc postanowiłam podlinkować te posty, które mają dla mnie i dla czytelników, jak również dla autorów istotne znaczenie. Możecie do nich wracać, klikając w odpowiednią zakładkę (stronę). Znajdziecie tam alfabetyczne spisy przeczytanych przeze mnie książek w danym roku blogowania oraz odnośniki do poszczególnych notek dotyczących cykli literackich. Mam nadzieję, że administratorzy Bloxa nie zlikwidują kiedyś Krainy Czytania, ponieważ byłaby to strata nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla autorów, którzy praktycznie wraz ze mną prowadzili ten blog. Mam tutaj na myśli wywiady, a także recenzje, które pisałam na zamówienie.

Bardzo trudno było mi również skopiować Wasze komentarze. Okazało się bowiem, że niektóre z nich odnoszą się tylko i wyłącznie do mojej działalności na platformie Blox i powielanie ich tutaj nie miałoby najmniejszego sensu, ponieważ wówczas straciłyby swoje logiczne znaczenie. W sumie tych komentarzy wystawiono aż 4 252! Sporo, jak na Blox, prawda?

Mam nadzieję, że w nowym miejscu będzie mi się dobrze blogować. Na platformie Blogspot nie jestem bynajmniej nowicjuszem, ponieważ prowadzę tutaj także dwa inne blogi: blog o tematyce historycznej Tak kiedyś było oraz literacki blog międzynarodowy – Our thoughts about books, literature & movie. Ten ostatni piszę w języku angielskim, a pomaga mi w tym kilka innych osób. Jest to projekt skierowany do tych blogerów, którzy znają język angielski i nie boją się go używać. Gdyby ktoś z Was chciał do tej akcji dołączyć, to serdecznie zapraszam, wystarczy wysłać do mnie maila albo po prostu wyrazić w komentarzu chęć przystąpienia do projektu, podając swój adres mailowy.

W kwestii szablonu być może coś jeszcze się zmieni. Mam nadzieję, że Kraina Czytania szybko zadomowi się w nowym miejscu i będzie się tutaj dobrze czuć. Wy również, kochani Czytelnicy, czujcie się tutaj dobrze. A już niebawem zapraszam na pierwszą recenzję.

40 komentarzy:

 1. Aga, cieszę się, że zrealizowałaś swój plan, bo wiem, że bardzo tego chciałaś. Trzymam kciuki za nową platformę i jak zawsze czytam wszystko, co napiszesz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Danusiu :-) Mam nadzieję, że tutaj znajdę to, czego nie zapewnił mi Blox, a administracja Bloxa w końcu weźmie sobie do serca te "ucieczki" blogerów i zacznie udoskonalać platformę ;-)

   Usuń
 2. Witaj na Blogerze :) Tak się cieszę, że do nas dołączyłaś. Mam nadzieję, że bez trudu się tutaj zadomowisz i nie będziesz żałować decyzji. Miłego blogowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Aneczko, za miłe powitanie :-) Ja już tu jestem od jakiegoś czasu, ale tamte blogi nie są tak kreatywne jak "Kraina Czytania", więc akurat w tym przypadku mam trochę tremę. Jednak myślę, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku :*

   Usuń
 3. Ooo jak ładnie tu u Ciebie... Tak...ciepło i przyjemnie. :):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię zieleń i brązy, dlatego postanowiłam, że szablon bloga będzie właśnie w tych odcieniach. Natomiast, żeby było łatwo czytać treść wpisów, postanowiłam, że będzie to czarna czcionka na białym tle. Kiedyś pewien okulista powiedział mi, że wtedy tak się oczy nie męczą. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale w końcu opinia fachowca, więc się zastosowałam :-)

   Usuń
  2. Na pewno to jest lepsze rozwiązanie niż białe litery na czarnym tle... :/ To jest po prostu koszmar!!

   Usuń
  3. Wiem i przyznam, że ciężko mi się czyta takie blogi, dlatego wszystkie moje blogi mają białe tło i czarną czcionkę, żeby nie odstraszać czytelników ;-)

   Usuń
 4. Podoba mi się twoja nowe ,,oblicze''. ;-) Mam nadzieję, że będzie ci się tutaj przyjemnie blogowało.
  Miłego dnia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Witamy z ciepłą herbatką i dobrą książką :) Pamiętam swoje dylematy jak zakładałam bloga. Naprawdę trzeba wszystko przemyśleć, a i nie da się przewidzieć na "ślepo", która platforma będzie najlepsza :)
  Powodzenia w dalszym blogowaniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ślicznie :-) No właśnie z tym wyborem platformy to jest problem. Na początku te bloxowe ograniczenia tolerowałam, ale w miarę jak mój blog się rozrastał zaczęło mi to przeszkadzać, a tutaj mam naprawdę dużą swobodę :-)

   Usuń
 6. Wszystkiego dobrego w nowym miejscu! Niech Ci się bloguje bez problemów i ograniczeń :-). Bardzo ładny nagłówek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :* Mam nadzieję, że tak będzie :-)

   Usuń
 7. Witaj :)
  I spełniaj siebie, a nas wypełniaj :)
  Świetna grafika u góry!
  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Postaram się nie zawieść :-)

   Usuń
 8. Witam i powodzenia w nowym miejscu:))

  OdpowiedzUsuń
 9. to tu ta parapetówa? ;)ładnie:) oby ci się dobrze blogowało na nowych włościach:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tu, moja droga, tu :D Mam nadzieję, że tutaj też będziesz mnie odwiedzać tak często jak na Bloxie ;-)

   Usuń
 10. To i ja przybyłam na przyjęcie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. I ja Witam gorąco, choć nie po raz pierwszy zaglądam do Twoich blogspotowych tworów;) Mam nadzieję, że w blogspocie Kraina Czytania zyska tak samo wielu czytelników;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historyczny blog trochę zaniedbałam, ale się poprawię i będziesz mogła znów czytać na nim ciekawe wpisy :-) Ja też mam nadzieję, że tutaj będziecie mnie odwiedzać równie licznie jak na Bloxie :-)

   Usuń
 12. A to niespodzianka:) Dom widzę odmalowany, meble zostaną wniesione...
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, dla mnie to też niespodzianka jest, bo nie planowałam tego aż tak aktywnie. Owszem, myślałam, ale decyzję podjęłam w jednej chwili :-) Mam nadzieję, że nie będę żałować. Nad szablonem trochę pracowałam i może jeszcze coś zmienię, ale generalnie mi się podoba. Pozdrawiam cieplutko :-)

   Usuń
 13. Będę tutaj częstym gościem :-) Gratuluje przeprowadzki :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie czytałem wcześniej Twego bloga, dlatego tym milej mi odkrywać go teraz :) Mam nadzieję, że spodoba Ci się na Blogspocie i miło spędzisz a nami czas :)

  Pozdrawiam Ciastek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :-) Oj, na pewno mi się spodoba. Mam tutaj już dwa inne blogi :-) A zatem odwiedzaj mnie, bo być może znajdziesz tutaj coś dla siebie. Wszystkie moje stare wpisy możesz przeczytać, klikając w zakładki. Tam są podlinkowane wszystkie recenzje z mojego starego miejsca. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 15. PS. Sam Agnieszko zastanawiam się nad przenosinami bloga historycznego na blogspot, na blogspocie mam już jednego literackiego i jednego historycznego o Bałkanach (coś w rodzaju zbioru notatek własnych) a Kocham historię przeniosę jak uzbieram jeszcze kilku fanów na bloxie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Blogspocie naprawdę znacznie lepiej się bloguje niż na Bloxie. Ja jestem bardzo zadowolona :-) Mój blog historyczny trochę stanął w miejscu, bo ostatnio byłam zajęta czymś innym, ale na pewno już niedługo wrócę do jego kontynuowania. Na tej platformie naprawdę dobrze się bloguje, więc przenoś "Kocham historię" bez obaw :-)

   Usuń
 16. PS #2. Musisz koniecznie mnie przeszkolić w temacie tworzenia szablonów, Twój jest naprawdę przepiękny :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to wcale nie jest trudne. Wielu blogerów boi się Blogspota pod względem technicznym, że niby sobie nie poradzą, ale moim zdaniem te obawy są nieuzasadnione, bo ta platforma jest naprawdę bardzo łatwa w obsłudze. Jakby coś, to pisz, a pomogę :-)

   Usuń
  2. Agnieszko, przeniosłem już bloga Kocham historię, serdecznie na niego zapraszam:
   http://kochamhistorie2.blogspot.com/

   Usuń
  3. Super! Już zmieniam link w ulubionych :-)

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.